poniedziałek, 18 maja 2015

Zabawy ruchowe dla dzieci - propozycje

W poprzednim poście pisałam o wpływie jaki mają gry i zabawy ruchowe na rozwój dziecka . Dziś przedstawię kilka propozycji takich zabaw : 

  • Raz, dwa, trzy – baba jaga patrzy - Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.
  • Ciuciubabka - Dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.
  • Balonik - „Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i... bach!”. To świetna zabawa, uwielbiana przez maluchy obojga płci.
  • Gra w klasy - Narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.
  • Jaś - Dwie osoby stojące naprzeciw siebie rzucają do siebie piłkę. Trzecia osoba ustawia się twarzą do rzucającego i próbuje przechwycić piłkę. Może to zrobić wtedy, gdy rzut będzie niecelny i piłka upadnie, lub gdy, podskakując wysoko, złapie ją. Kiedy „głupi Jaś” przechwyci piłkę, zamienia się miejscem z dzieckiem, które właśnie rzucało.

piątek, 15 maja 2015

Gry i zabawy ruchowe

Codzienny, intensywny wysiłek umysłowy związany z przymusem wypełniania obowiązków szkolnych, podporządkowany wymogom szkoły, która czasem nie daje wytchnienia, domaga się od dzieci aktywnego wypoczynku i napełnienia organizmu uczuciem świeżości, radości i swobody. Taką  właśnie formą aktywnego wypoczynku  są odpowiednio dobrane i dostosowane do wieku uczniów zabawy i gry ruchowe.
S
ą one bardzo lubianą przez dzieci formą zajęć ruchowych. Wynika to z ich różnorodności, swobody działania, prostoty ruchów, możliwości wyboru rozwiązań   i sprawdzenia się z rówieśnikami. Są one atrakcyjną formą ćwiczeń dla wszystkich grup wiekowych, także dla młodzieży i dorosłych. 
Wpływają w bardzo dużym stopniu i różnorodnie na rozwój umysłowy dziecka. Dzięki ich odpowiedniemu zastosowaniu można kształtować u dzieci takie właściwości jak : umiejętność podejmowania szybkich decyzji, kontrola własnych emocji, koncentracja uwagi. Mają one pomóc w lepszym opanowaniu nauki szkolnej, a także w pokonywaniu nieśmiałości i otwartym wyrażaniu swoich potrzeb, współdziałaniu w grupie oraz w sprawniejszym radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Pozytywnie oddziaływują na rozwój wrażeń, uczą
  postrzegać otaczające przedmioty i zjawiska ze wszystkich stron i we wszystkich ich wzajemnych powiązaniach. Wyrabiają umiejętność określania odległości, ciężaru, wytrzymałości i innych cech przedmiotów. Dostarczają dzieciom wielu nowych wrażeń   i wiadomości  o otoczeniu, uczą spostrzegawczości, bystrego pojmowania istoty zjawisk, a także logicznego myślenia. 

sobota, 9 maja 2015

Placówki pozaszkolne

Ważną rolę w wychowaniu do czasu wolnego spełniają placówki wychowania pozaszkolnego dostosowane do potrzeb różnych środowisk terytorialnych oraz różnych kategorii wieku i młodzieży .Wychowanie pozaszkolne ma na celu organizowanie dzieciom i młodzieży czasu od zajęć szkolnych, kształtowanie i rozwijanie ich uzdolnień
i zainteresowań oraz wyrabianie kultury życia społecznego i towarzyskiego. 
Takie wychowanie organizowane
i prowadzone przez różne instytucje uzupełnia dydaktyczno - wychowawczą działalność szkoły, zaspokaja wszechstronne zainteresowania, umożliwia dzieciom i młodzieży wykazać swoje zdolności artystyczne, techniczne, naukowe, sportowe i rozwój tych uzdolnień, również uczy dzieci i młodzież organizować czas wolny, wprowadza jednostkę w pełne i aktywne życie społeczne. 
 Placówki wychowania pozaszkolnego stanowią istotny składnik jednolitego systemu wychowania do czasu wolnego i rekreacji i wszystkie one pełnią ważną funkcję obok szkoły i rodziny.


poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Rola szkoły w czasie wolnym dzieci i młodzieży

Problem czasu wolnego dzieci i młodzieży, szczególnie sposób jego wykorzystania stanowi drugi - obok problemu właściwej organizacji nauki szkolnej - nie mniej ważny nurt planowej działalności wychowawczej szkoły.

Działalność szkoły w wolnym czasie skupia się na organizowaniu różnego rodzaju imprez, udostępnianiu biblioteki, czytelni świetlicy szkolnej, sali gimnastycznej oraz pracy w kołach zainteresowań.

Szkoła obok swej działalności dydaktycznej, prowadzi także zajęcia pozalekcyjne. Poza organizacją czasu wolnego dzieci i młodzieży celem tych zajęć jest wszechstronny rozwój osobowości. Do podstawowych form zajęć pozalekcyjnych zaliczyć można: koła zainteresowań, samorząd uczniowski, uroczystości szkolne, wycieczki, prace społeczne i zajęcia świetlicowe.

Koła zainteresowań związane są ściśle z przedmiotem nauczania i ich głównym celem jest pogłębianie i poszerzanie wiadomości uczniów zdobytych na lekcjach. Niemniej ważną sprawą jest tu zaspokajanie zainteresowań uczniów. Dlatego też zajęcia pozalekcyjne powinny być przeprowadzane w sposób ciekawy i atrakcyjny, zgodny z oczekiwaniami uczestników.

Organizowane przez szkołę różnego rodzaju imprezy mają duże znaczenie wychowawcze i są równocześnie najlepszą formą wypełniania wolnego czasu uczniów. Dostarczają im przeżyć, które wpływają dodatnio na rozwój ich umiejętności organizowania sobie i innym chwil odprężenia i odpoczynku.



wtorek, 21 kwietnia 2015

Kultura czasu wolnego

Kultura czasu wolnego dotyczy sfery prywatnej każdego człowieka i tego, w jaki sposób spędza on swój wolny czas, tj. czas poza obowiązkami zawodowymi i szkolnymi. Sposoby, na jakie ludzie spędzają swój wolny czas mogą być bardzo zróżnicowane i często są wyraźnie powiązane z sytuacją ekonomiczną, wiekiem i wykształceniem.


Kształtowanie się kultury czasu wolnego dzieci i młodzieży jest zdeterminowane wieloma czynnikami :
- wychowanie w rodzinie,
- wychowanie w szkole w placówkach pozaszkolnych,
- wychowanie w instytucjach kulturalno - oświatowych, wychowanie w organizacjach     młodzieżowych oraz społecznie - politycznych,
- wyrobione nawyki,
- warunki materialne i kulturalne w rodzinie, szkole, grupie rówieśniczej, towarzyskiej,
- baza lokalna sportu rekreacyjnego,
- tradycje racjonalnego i aktywnego spędzania czasu wolnego w danym środowisku

Ważną rolę w przygotowaniu ludzi do kulturalnego spędzania wolnego czasu przypisuje się szkole, gdyż ona właśnie uczy młodzież racjonalnego spędzania czasu wolnego, przygotowując ją w ten sposób do życia w społeczeństwie, do pracy i do organizowania sobie tego czasu w późniejszym życiu.

Ale o tym w kolejnym poście ;)

środa, 15 kwietnia 2015

Aktywność ruchowa w czasie wolnym

     Jak wiemy, aktywność ruchowa stanowi niezbędny warunek prawidłowego rozwoju człowieka. Jej obecność w sposobie i stylu życia współczesnego człowieka gwarantuje możliwość zachowania zrównoważonego rozwoju biologicznego, psychicznego i społecznego. Uprawianie aktywności fizycznej jest świadomą i nie przymuszoną działalnością. Aktywność ruchowa podejmowana jest głównie dla przyjemności, zabawy, popisu, wewnętrznego doskonalenia się.

Jest nieodzownym elementem wspomagającym i stymulującym rozwój dzieci i młodzieży. Zwiększa odporność organizmu, daje poczucie bezpieczeństwa, udoskonala umiejętności, sprawia radość, a zarazem jest najbardziej wszechstronna i tania. Dzieci i młodzież uprawiające systematycznie aktywność ruchową w znacznie mniejszym stopniu zwracają uwagę na szkodliwe używki. Nie cechuje ich lenistwo, natomiast cenią sobie zdrowe odżywianie i aktywne spędzanie czasu wolnego.Uprawiając sport w organizmie zachodzi wiele pozytywnych zmian, ważne jest jednak by ćwiczenia były systematyczne. Wykształcenie w młodym człowieku chęci do uczestniczenia regularnie w sporcie zależy od procesów nauczania i wychowania. Ważnym czynnikiem jest zainteresowanie rodziców sportem i zachęcanie dzieci do uprawiania aktywności ruchowej.Najlepsze rezultaty przynosi wspólne uprawianie sportu rodziców wraz z dziećmi  np. piesze wycieczki, wędrówki po górach, jazda na rowerze itp. Rodzice pokazują na własnym przykładzie, że warto się zainteresować aktywnością fizyczną. Bardzo ważnym elementem jest uświadamianie dzieciom korzyści jakie niesie ze sobą uprawianie aktywności, jest to dla nich bardzo motywujące.Trzeba  rozbudzać u dzieci zainteresowania sportem , ponieważ zwiększa motywację, kształtuje system wartości, wyrabia pozytywne nawyki i postawy. Dlatego rodzice powinni nauczyć swoje dziecko jak należycie korzystać z wolnego czasu.


sobota, 11 kwietnia 2015

10 pomysłów na aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu

Jeszcze całkiem niedawno pogoda nie zachęcała do wyjścia z dzieckiem na spacer , plac zabaw itd. Ale robi się już coraz cieplej i słoneczniej . Myślę więc , że warto zachęcić dziecko , aby  nie przesiadywało w domu przed komputerem, telewizorem . Warto aktywnie spędzić z nim czas. Po za tym ruch na świeżym powietrzu pobudza cały organizm dziecka, poprawia się obieg krwi w ciele malucha, która dostarcza niezbędnego tlenu i substancji odżywczych, przez co organizm lepiej się rozwija i jest bardziej wydolny
Oto kilka propozycji, które można wykorzystać do wspólnych zabaw ze swoimi dziećmi.

1. Zabawy w ogrodzie np.gra w piłkę, zabawy w chowanego
2. Spacery do lasu, parku 
3. Odwiedzanie placów zabaw - dzieci uwielbiają wszelkie huśtawki, zjeżdżalnie, wspinaczki i wszystko to co można tam spotkać. Różnorodność atrakcji dla dzieci jest ogromna, dzisiejsze place zabaw mają ogrom inspiracji dla każdego maluszka i czasem nie sposób zakończyć zabawę.
4. Puszczanie latawców
5. Zabawa z bańkami mydlanymi
6. Plastyka na świeżym powietrzu dzieci lubią malowanie, rysowanie, farby, kredki i tablice – wystarczy to wszystko przenieść do ogrodu albo parku.
7. Piknik -  to doskonała forma na spędzanie czasu jednocześnie robiąc sobie ciekawy sposób na spędzenie wspólnego ucztowania.
8. Zabawa w podchody taka forma zabawy zamieni zwykły rodzinny spacer w ekscytującą przygodę. 
9. Piaskownica - dzieci bardzo lubią stawiać babki z piasku, okazałe zamki czy tunele.
10. Wycieczka rowerowa 

Jestem ciekawa co Wy dorzucilibyście jeszcze do tej listy . Podzielcie się swoimi pomysłami ! ;)

wtorek, 31 marca 2015

Wpływ środowiska rodzinnego na czas wolny dziecka

Witam Was ! ;)
 Dziś post o tym jaki wpływ ma rodzina na planownie czasu wolnego dzieciom.
Podstawowym terenem kształtowania się osobowości dziecka jest rodzina. Rodzina jako pierwsze społeczne środowisko, w którym kształtują się początkowe doświadczenia odgrywa dominującą rolę w życiu dziecka.
 Ważnym zadaniem stojącym w obecnych czasach przed rodzicami jest wychowanie młodych pokoleń na ludzi mądrych, zdolnych do pracy i kulturalnego życia w społeczeństwie.
 Wzorce panujące w rodzinie w tym model korzystania z czasu wolnego przez rodziców i rodzinę w decydującym stopniu wpływają na osobowość dziecka. Wpływ rodziców jest tym większy im młodsze są dzieci. Jeśli rodzic gustuje w oglądaniu telewizji, a przy tym stroni od książki to nie można się dziwić, że dziecko z takiej rodziny trudno będzie zachęcić do czytania czy wzięcia udziału w zajęciach pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Ważne jest także, aby rodzice zostawiający dziecku znaczną swobodę w spędzaniu czasu wolnego interesowali się z kim, gdzie i jak spędza ten czas. Wielu rodziców, potrafi właściwie zagospodarować wolny czas swoim pociechom. Rozwiązaniem,  który można zaproponować dziecku jest wspólna zabawa i  zachęta do niej oraz stworzenie odpowiednich warunków. To jedna z metod uczenia się, kształcenia zmysłów i zdobywania umiejętności. Pomysłem mogą być wspólne zajęcia: majsterkowanie, prace w ogródku czy na działce, wspólne gotowanie czy pieczenie ciast oraz współudział dzieci w wykonywaniu innych prac domowych. 
Wspaniałym rozwiązaniem jest spędzanie czasu wolnego w ruchu na świeżym powietrzu. Należy zachęcić dzieci do aktywności fizycznej: gry w piłkę, jazdy na rowerze, rolkach, biegu, spaceru, pływania. Nie można pozwolić, aby telewizja i komputer odbierały naszym pociechom czas na sport i czynną rekreację. Wychowanie człowieka zdrowego fizycznie wymaga zapewnieniu dziecku równowagi pomiędzy aktywnością umysłową a fizyczną. Dlatego też po nauce - zajęciach obciążających umysł dziecka wskazane jest spędzanie czasu wolnego w ruchu na świeżym powietrzu, uprawianie sportu czy wspólny spacer.
Co zaowocuje w postaci lepszej sprawności fizycznej, poprawie odporności, zgrabnej sylwetce, zwiększeniu mocy i siły, dotleni organizm, poprawi samopoczucie i stan zdrowia.  Pamiętajmy zatem o prawidłowym  wykorzystywaniu czasu wolnego i własnym udziale w jego organizowaniu dzieciom !



wtorek, 24 marca 2015

Funkcje czasu wolnego

Heej wszystkim ;) 
 Dzisiejszy post chciałabym poświęcić funkcją , jakie spełnia czas wolny.
. Związane są one przede wszystkim z  regeneracją sił fizycznych i psychicznych. Obok funkcji rekreacyjno – wypoczynkowych czas wolny zapełniony powinien być zajęciami, które rozwijają zainteresowania, zdolności, potrzeby kulturalne.
Tak, więc czas wolny pełni :
1. funkcję odpoczynku i rekreacji, czyli odnowienie sił fizycznych i psychicznych .Wyróżnia się dwa rodzaje wypoczynku: czynny, który polega na aktywnym wypoczynku, np. spacer na świeżym powietrzu i wypoczynek bierny, który praktycznie jest bezczynnością, np. leżenie, spanie, siedzenie. Taki wypoczynek też jest niezbędny, ale nie w nadmiernej ilości. Rozrywka wnosi w życie element inności i atrakcyjności.
2. funkcję zabawy i rozrywki, dla dzieci to podstawowy  i atrakcyjny sposób spędzania
   wolnego czasu,
3. funkcję zbiorowego spędzania czasu w różnych grupach rówieśniczych, dostarczającą
 wielu silnych bodźców o ogromnym znaczeniu dla uspołeczniania człowieka,
4. funkcję ekonomiczną, z którą wiąże się powstawaniem przemysłu rozrywkowego
  i sportowego, która z jednej strony zapełnia czas wolny, z drugiej – jest nastawiona na jak
  najwyższą sprzedaż.

wtorek, 17 marca 2015

Jak pożytecznie organizować czas wolny

Języki obce, taniec, karate, basen, plastyka. To tylko namiastka ofert zajęć pozalekcyjnych, na które uczęszczają uczniowie. Aby rozwinąć w dziecku zainteresowania, rodzice coraz chętniej decydują się na posłanie swoich dzieci na dodatkowe kółka czy warsztaty.Zajęcia pozalekcyjne niewątpliwie pomogą dziecku rozwijać swoje hobby, wykształcić potrzebne umiejętności lub nadrobić szkolne zaległości. Dzień ucznia nie powinien jednak ograniczać się do samej nauki,  dziecko musi mieć też czas na odpoczynek. Zmęczone dziecko znacznie szybciej się zniechęci i straci zapał do dalszego rozwoju. Dlatego zamiast zarzucać ucznia całą masą zajęć, lepiej zastanowić się, które z nich są dla niego najbardziej pożyteczne, interesujące i wspólnie ze swoją pociechą podjąć decyzję o wyborze najwłaściwszych ;)

środa, 11 marca 2015

Formy wykorzystania czasu wolnego

Dziś chciałabym przedstawić Wam najbardziej spotykane formy wykorzystywania czasu wolnego przez dzieci i młodzież .
 Możemy do nich zaliczyć :
 - surfowanie po internecie;
 -gry i zabawy ruchowe, wycieczki
 - czytanie książek i prasy;
 - oglądanie telewizji, słuchanie radia;
 - gry komputerowe;
 - oglądanie imprez artystycznych i sportowych;
 - spacery, spotkania;
  - zajęcia świetlicowe na terenie szkoły, świetlicy, osiedla i w klubie;
  - zajęcia w kółkach zainteresowań ;
  -wypoczynek bierny.

 Istniały oraz nadal istnieją różnice w strukturze wykorzystania czasu wolnego. Jest ona zależna m.in. od miejsca zamieszkania , środowiska rodzinnego, środowiska kulturowego, itp. Struktura ta jest również zależna od wieku dzieci. Należy jednak zauważyć fakt wolnego zacierania się różnic w formach i metodach spędzania czasu wolnego przez dzieci i młodzież.





wtorek, 3 marca 2015

czym jest czas wolny ?

  Czas wolny dziecka jest to okres dnia,który pozostaje mu po wypełnieniu obowiązków szkolnych,domowych, czynności organizacyjno-porządkowych związanych z zachowaniem zdrowia i higieny. Jest to również czas, w którym dziecko może wypoczywać, bawić się i zaspokajać potrzeby wynikające z własnych zainteresowań. Przygotowanie dzieci do mądrego wykorzystywania czasu wolnego zależy w dużej mierze od rodziny, w której dziecko się wychowuje. Rodzice powinni więcej czasu każdego dnia przeznaczyć na bliskie kontakty z dzieckiem w wolnym czasie. Kontakt rodzica z dzieckiem nie powinien ograniczać się jedynie do pomocy w lekcjach, czy też tworzenia jakiejś szczególnej sytuacji wychowawczej. Rodzic powinien szukać takich form kontaktu z dzieckiem, jak np. wspólne zabawy, odwiedziny u znajomych, zajęcia sportowo-ruchowe, majsterkowanie, wspólne czytanie książek i czasopism, czy oglądanie telewizji. Dziecko w tym czasie ma szansę otworzyć się przed rodzicem i w spontanicznej rozmowie powiedzieć o czymś, o czym w innych okolicznościach nigdy by nie powiedziało.