Problem czasu wolnego dzieci i młodzieży, szczególnie sposób jego wykorzystania stanowi drugi - obok problemu właściwej organizacji nauki szkolnej - nie mniej ważny nurt planowej działalności wychowawczej szkoły.
Działalność szkoły w wolnym czasie skupia się na organizowaniu różnego rodzaju imprez, udostępnianiu biblioteki, czytelni świetlicy szkolnej, sali gimnastycznej oraz pracy w kołach zainteresowań.
Szkoła obok swej działalności dydaktycznej, prowadzi także zajęcia pozalekcyjne. Poza organizacją czasu wolnego dzieci i młodzieży celem tych zajęć jest wszechstronny rozwój osobowości. Do podstawowych form zajęć pozalekcyjnych zaliczyć można: koła zainteresowań, samorząd uczniowski, uroczystości szkolne, wycieczki, prace społeczne i zajęcia świetlicowe.
Koła zainteresowań związane są ściśle z przedmiotem nauczania i ich głównym celem jest pogłębianie i poszerzanie wiadomości uczniów zdobytych na lekcjach. Niemniej ważną sprawą jest tu zaspokajanie zainteresowań uczniów. Dlatego też zajęcia pozalekcyjne powinny być przeprowadzane w sposób ciekawy i atrakcyjny, zgodny z oczekiwaniami uczestników.
Organizowane przez szkołę różnego rodzaju imprezy mają duże znaczenie wychowawcze i są równocześnie najlepszą formą wypełniania wolnego czasu uczniów. Dostarczają im przeżyć, które wpływają dodatnio na rozwój ich umiejętności organizowania sobie i innym chwil odprężenia i odpoczynku.
Szkoła powinna brać czynny udział w uczeniu dzieci racjonalnego spędzania wolnego czasu :)
OdpowiedzUsuńZgadzam się w pełni z koleżanką powyżej :) szkoła odgrywa bardzo ważną rolę i istotne jest, aby wypełniała to co do nie należy w sposób solidny :)
OdpowiedzUsuńSzkoła powinna odgrywać ważna rolę w życiu dziecka i spędzania jego wolnego czasu :)
OdpowiedzUsuńCzęsto szkoła ma tylko do zaoferowania zajęcia sportowe.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis :)
OdpowiedzUsuńUważam że to szkoła powinna uczyć dzieci i młodzież aktywnego spędzania czasu wolnego :)
OdpowiedzUsuń